Podsumowanie sezonu 2015/2016: rozgrywki ligowe

Agata Biesaga

Wydział Rozgrywek Mazowieckiego Związku Tenisa Stołowego opracował końcowe tabele rozgrywek ligowych, weryfikacje meczów 2 rundy w sezonie 2015/2016 oraz wykaz zespołów uprawionych do startu w rozgrywkach ligowych w sezonie 2016/2017.

Podsumowanie rozgrywek drużynowych w sezonie 2015/2016 rozpoczynamy od drużyn z województwa mazowieckiego rywalizujących w najwyższych klasach rozgrywek ligowych w Polsce. W Superlidze mężczyzn w kończącym się sezonie Mazowsze reprezentowała drużyna KS BOGORIA Grodzisk Mazowiecki, która rozgrywki zakończyła na 5 miejscu w tabeli. W Ekstraklasie kobiet po srebrne medale sięgnęły zawodniczki z SKTS Sochaczew, natomiast podopieczne Marcina Kusińskiego (GLKS WANZL SCANIA Nadarzyn) cieszyły się z brązowych medali Drużynowych Mistrzostw Polski.

W rozgrywkach 1 ligi kobiet i mężczyzn uczestniczyło aż 5 zespołów z Mazowsza: GLKS Nadarzyn (kobiety), SCKiS HALS Warszawa (k) IKTS BROŃ Radom (mężczyźni), MKS POGOŃ Siedlce (m) i KS SPÓJNIA Warszawa (m). O awans do Superligi mężczyzn do samego końca walczyli zawodnicy z siedleckiej Pogoni, którzy musieli uznać wyższość pomorskiej drużyny LKS POGOŃ Lębork (6:4 i 1:9). W rozgrywkach 1. ligi kobiet podopieczne Piotra Napiórkowskiego sezon zakończyły na 5 miejsce, a beniaminek z Warszawy jedno miejsce wyżej. Drużyna KS SPÓJNIA Warszawa oraz IKTS BROŃ Radom w końcowej tabeli 1. ligi mężczyzn zajęły odpowiednio 6. i 4. miejsce.

Awans do 1. ligi w przyszłym sezonie z województwa mazowieckiego wywalczyli zawodnicy SCKiS HALS Warszawa (G. Janczewski, M. Brodzki, A. Wieteska, T. Makowski oraz rezerwowi J. Miszkurka, M. Zakrzewski, J. Adamkiewicz, M. Kubik, A. Szatecki, M. Kwaśniewski, K. Czuryłowicz, M. Szaliński, R. Sztuka).

Formuła rozgrywek 2. ligi mężczyzn (wprowadzona w zeszłym sezonie po raz pierwszy), umożliwiała grę w fazie play-off czterem najlepszym drużynom po fazie zasadnyczej. Oprócz drużyny prowadzonej przez Michała Zakrzewskiego w walce do końca pozostały UKS VICTORIA REPRO Płock (2. miejsce), SKS 40 Warszawa (3.) i GKTS Wiązowna (4). Spadek do 3. ligi mężczyzn odnotowały drużyny UKS RETURN Piaseczno (zeszłoroczny zwycięzca 2. ligi) i UKS 14 OXYGEN Ursus Warszawa.

Z 5. drużynowej 2. ligi kobiet bezkonkurencyjna okazała się drużyna LUKS WARMIA Lidzbark Warmiński (komplet zwycięstw) pozostawiając w tyle m. in. IKTS BROŃ Radom (2 miejsce, 9 pkt), MLUKS NADWIŚLANIN Płock (3 msc, 9 pkt), GLKUS NAPRZÓD Skórzec Grzybowy Raj (4 msc, 6 pkt) i drugą drużynę SCKiS HALS II Warszawa (6 miejsce i 0 punktów). W meczach barażowych o 1. ligę zawodniczki z województwa warmińsko-mazurskiego uległy AZS UMCS OPTIMA II Lublin (5:5 i 4:6) i w przyszłym sezonie zagrają ponownie w 2. lidze kobiet.

GLKS Nadarzyn po roku przerwy oraz AZS UWM Olsztyn zagrają w 2. lidze mężczyzn. W 2. lidze w przyszłym sezonie zobaczymy również zespół MUKS FRUCTOPLANT Gąbin, który jako jedyny wyraził chęć gry w turnieju barażowym i automatycznie awansował do rozgrywek o szczebel wyżej. Po pierwszej rundzie rozgrywek 3. liga mężczyzn została podzielona na dwie grupy: mistrzowską i spadkową. W tej pierwszej po fazie zasadniczej dodatkowo rozgrywano fazę play-off. 3. ligę mężczyzn wygrali zawodnicy GLKS Nadarzyn przed MUKS FRUCTOPLANT Gąbin, SCKiS HALS Warszawa i ULKS TĘCZA Budki Piaseckie. Mistrzem grupy spadkowej został zespół MLUKS NADWIŚLANIN Płock, a z rozgrywkami 3. ligi pożegnać musiały się MKS POGOŃ Siedlce i SKS 40 Warszawa.

Z awansu do 3. ligi mężczyzn w sezonie 2016/2017 cieszą się przedstawiciele STS Szydłowiec i KU AZS POLITECHNIKA Warszawska, które w barażach pokonały odpowiednio TG SOKÓŁ Brwinów (8:3 i 7:7) i KU AZS SGH Warszawa (7:7 i 8:6). Przyszły sezon w niższej klasie rozgrywkowej czeka ostatnie drużyny z grupy A i B IV ligi mężczyzn: ŻBIK Nasielsk oraz STS II Szydłowiec.

W rozgrywkach ligowych 5 ligi mężczyzn spośród 17 drużyn podzielonych na dwie grupy, awans do wyższej klasy rozgrywkowej wywalczyły UKS II Sanninki i UKS LUPUS KABATY II Warszawa. W meczach barażowych o 4 ligę mężczyzn ULKS TĘCZA II Budki Piaseckie została pokonana w stosunku 4:6 i 7:7 przez drużynę z warszawskiego Ursynowa, a SCKiS HALS IV Warszawa dwukrotnie okazali się słabsi od podopiecznych Ryszarda Ciszewskiego z Sanników.

Weryfikacja – II runda

1. Weryfikacja 2. Ligi Kobiet – II runda
2. Weryfikacja 2. Ligi Mężczyzn – II runda
3. Weryfikacja 3. Ligi Mężczyzn – II runda
4. Weryfikacja 4. Ligi Mężczyzn – II runda
5. Weryfikacja 5. Ligi Mężczyzn – II runda

Play-off i baraże

1. Rozgrywki ligowe na szczeblu wojewóztwa mazowieckiego – play-off i baraże

Sezon 2016/2017

1. Wykaz zespołów uprawnionych do uczestnictwa w rozgrywkach ligowych w sezonie 2015/2016

Najnowsze