Podsumowanie rozgrywek ligowych w sezonie 2014/2015

Agata Biesaga

Wydział Rozgrywek Mazowieckiego Związku Tenisa Stołowego opracował końcowe tabele rozgrywek ligowych, weryfikacje meczów 2 rundy w sezonie 2014/2015 oraz wykaz zespołów uprawionych do startu w rozgrywkach ligowych w sezonie 2015/2016.

Podsumowanie rozgrywek drużynowych w sezonie 2014/2015 rozpoczynamy od drużyn z województwa mazowieckiego rywalizujących w najwyższych klasach rozgrywek ligowych w Polsce. W Superlidze mężczyzn w kończącym się sezonie Mazowsze reprezentowała drużyna KS BOGORIA Grodzisk Mazowiecki, która rozgrywki zakończyła ze srebrnym medalem Drużynowych Mistrzostw Polski. W Ekstraklasie kobiet po srebrne medale sięgnęły zawodniczki z SKTS Sochaczew, natomiast podpopieczne Marcina Kusińskiego (GLKS WANZL SCANIA Nadarzyn) cieszyły się z brązowych medali Mistrzostw Polski.

W rozgrywakach 1 ligi kobiet i mężczyzn uczestniczyło aż 5 zespołów z Mazowsza: GLKS Nadarzyn (k), GLKS Nadarzyn (m), SCKiS HALS Warszawa (m), MKS POGOŃ Siedlce (m) i KS SPÓJNIA Warszawa (m). O awans do Superligi mężczyzn do samego końca walczyli zawodnicy z warszawskiej Spójni, którzy musieli uznać wyższość dolnośląskiej drużyny LKS ODRA KGHM METRACO ROEBEN Miękinia (4:6 i 5:5). Jedyna drużyna w 1 lidze kobiet zakończyła rozgrywki na bezpiecznej 6 pozycji. Drugi zespół z Nadarzyna oraz MKS POGOŃ Siedlce w końcowej tabeli 1. ligi mężczyzn zajęły odpowiednio 5 i 6 miejsce. Bezpośredni spadek do 2. ligi mężczyzn odnotował inny zespół ze stolicy – SCKiS HALS Warszawa, który w całych rozgrywkach 1. ligi mężczyzn grupa północna uzbierał „4 oczka” (1 zwycięstwo i 2 remisy).

Awans do 1. ligi w przyszłym sezonie z województwa mazowieckiego wywalczyły zawodniczki SCKiS HALS-WADWICZ Warszawa (A. Zakrzewska, M. Klimczak, H. Prusińska, J. Więckowska, N. Bąk i R. Adamkiewicz) oraz zawodnicy UKS RETURN Piaseczno (M. Chojnicki, R. Najwer, M. Karmoliński, K. Bieniek, A. Werecki, X. Kai, R. Sztuka, K. Rogowski i D. Borowski). Dzięki nowej formule rozgrywania 2. ligi mężczyzn – faza play-off o zwycięstwo w rozgrywkach walczyły do końca aż cztery drużyny. Oprócz wcześniej wspomnianego zespołu z Piaseczna były to KS SPÓJNIA II Warszawa (ostatecznie 2 miejsce), UKS VICTORIA REPRO Płock (3) i LUKS WARMIA Lidzbark Warmiński (4). Spadek do 3. ligi mężczyzn odnotowały drużyny GLKS Nadarzyn i SCKiS HALS WADWICZ Warszawa. Z 7 drużynowej 2 ligi kobiet po pierwszej rundzie z rywalizacji zrezygnowała drużyna z Puznówki. Bezkonkurencyjna drużyna SCKiS HALS-WADWICZ Warszawa (komplet zwycięstw) pozostawiła w tyle m. in. KS SPÓJNIA Warszawa (2 miejsce, 17 pkt), NADWIŚLANIN BS MAZOWSZE Płock (3 msc, 14 pkt), GLKUS NAPRZÓD Skórzec Grzybowy Raj (4 msc, 9 pkt), IKTS BROŃ Radom (5 msc, 7 pkt) i drugą drużynę SCKiS HALS Warszawa (6 miejsce i 3 punkty).

UKS 14 URSUS Warszawa i MLEXER Elbląg to drużyny, które uzyskały awans do gry w 2. lidze mężczyzn w przyszłym sezonie. W meczu o możliwość gry o awans do 2. ligi drużynie z Olsztyna nie sprostał drugi zespół mazowieckiej 3 ligi – ULKS Kazanów. Po pierwszej rundzie rozgrywek 3. liga mężczyzn została podzielona na dwie grupy: mistrzowską i spadkową. W tej pierwszej UKS 14 Ursus wyprzedziła ULKS Kazanów, MLUKS NADWIŚLANI Płock, KS SPÓJNIA III Warszawa, UKS LUPUS KABATY Warszawa i SKS 40 II Warszawa. Mistrzem grupy spadkowej został zespół GUKS LIBERPOL ORZEŁ Siedlin, a z rozgrywkami 3 ligi pożegnać musiało się aż 5 drużyn (TG SOKÓŁ Brwinów, LUKS Kowala, SCKIS HALS-WADWICZ III Warszawa, KU AZS SGH Warszawa i KS ATS Warszawa).

Z awansu do 3. ligi mężczyzn w sezonie 2015/2016 cieszą się przedstawiciele ULKS TĘCZA Budki Piaseckie i MUKS FRUCTOPLANT Gąbin, które w barażach pokonały odpowiednio STS Szydłowiec (8:2 i 8:4) i KTS ENERGA Kozienice (7:7 i 8:4). Przyszły sezon w niższej klasie rozgrywkowej czeka 3 ostatnie drużyny z grupy A: SCKiS HALS WADWICZ IV Warszawa, UKS Sarbiewo i KS SPARTA Nasielsk oraz 2 drużyny z grupy B IV ligi mężczyzn: SCKIS HALS V Warszawa, GLUKS NAPRZÓD Skórzec.

W rozgrywkach ligowych 5 ligi mężczyzn spośród 16 drużyn podzielonych na dwie grupy, awans do wyższej klasy rozgrywkowej wywalczyły KU AZS POLITECHNIKA Warszawska i STS Szydłowiec. W meczach barażowych o 4 ligę mężczyzn LUKS RZEKUNIANKA Rzekuń została pokonana w stosunku 9:1 i 8:5 przez drużynę z Szydłowca, a UKS REDUTA Nowy Dwór Mazowiecki dwukrotnie przegrał 8:3 ze studentami z Warszawy.

Wydział Rozgrywek MOZTS doceniając bardzo dobre wyniki indywidualne, skuteczność oraz wkład zawodnika w miejsce drużyny w rozgrywkach ligowych uhonorował następujących zawodników z każdej ligi:

2 liga kobiet – Agata Zakrzewska,

2 liga mężczyzn – Maciej Chojnicki,

3 liga mężczyzn – Sebastian Kopacki,
4 liga mężczyzn – Michał Buła,

5 liga mężczyzn – Mariusz Kowalczyk.

Weryfikacja – II runda

1. Weryfikacja 2. Ligi Kobiet – II runda
2. Weryfikacja 2. Ligi Mężczyzn – II runda
3. Weryfikacja 3. Ligi Mężczyzn – II runda
4. Weryfikacja 4. Ligi Mężczyzn – II runda
5. Weryfikacja 5. Ligi Mężczyzn – II runda

Play-off i baraże

1. Informacja o barażach o awans do II, III i IV ligi mężczyzn

Sezon 2015/2016

1. Wykaz zespołów uprawnionych do uczestnictwa w rozgrywkach ligowych w sezonie 2015/2016

Najnowsze